21 Haziran 2013 Cuma

KIZIL NEHİRLER - Jean Christophe Grangé

Bu kitabı alalı 1 yıldan fazla oldu ama dijital ortamda olduğu için okumayı hep ertelemiştim.
İtiraf etmeliyim ki uzun zamandır bu kadar sürükleyici bir polisiye-gerilim okumamıştım.
Grange’ın bu kitabıyla ilgili yorumlar genelde olumlu idi. Ben de türü sevenler için gayet tatmin edici olduğunu düşünüyorum. Üzerine çok yazılmış bir kitap ancak ben de buradan kısaca değinmek istiyorum. Kapalı toplumlardaki genetik sorunlar üzerinden öjenizme varan bir kurgu yapmış Grange.
 Elit üniversite çevresinde 3 cinayet işlenir . Anlaşılır ki bu 3 maktül masum değildir ve onları birbirine bağlayan bir sır vardır. Katilin intikam planı öldürme biçimi,rituelleri hepsi bir anlam ifade etmektedir. Bir taraftan öfke kontrol sorunu olan tecrübeli polis Pierre Niémans ile diğer taraftan sokaklara yakın  Mağripli polis Karim Abdouf'un ayrı kollardan başlayan soruşturmaları onları Guernon’da birleştirir. Birliktelikleri onları cinayetin nedenlerine, katile ve kasabada yıllardan beri süre gelen sırra da götürecektir.
Kitap boyunca yüksek giden tempo kitabın sonunda çok ani düşüyor. Dolayısıyla sanki birden bire kitap bitirilmek istenmiş gibi. Gene de kitabın genel gidişatını göz önüne alırsak benim yorumum da olumlu olacak.
Kitabın Jan Reno ve Vincent Cassel’in oynadığı filmi de mevcut. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder