2 Şubat 2016 Salı

ÖLÜ REŞAT - ASLI TOHUMCU

Ölü Reşat biraz Ayfer Tunç’un Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Tarihi gibiydi.Tabii oradaki kadar kalabalık bir karakter tablosu yok ama oradan oraya,hoplaya zıplaya,kişiden kişiye,olaydan olaya hooop bi yıllarca geriye bi ileriye gide-gele ama güldüre güldüre okutuyor.
Hikaye Bursa’da geçiyor. Reşat’ın sırasını alıp dünyaya gelen Adnan ile ondan intikam almaya çalışan Reşat’ın hikayesi şehrin dokusuyla harmanlanıp bize sunulmuş.Yazarın çocukluğu Bursa’da Kiremitçi Mahallesinde geçmiş.Şimdi ovanın ortasında TOKİ’nin mimari şaheserlerinin yükseldiği bölge diyeyim görenler anlasın.
Hikaye kısa ama satır aralarında tarihi Kapalıçarşı yangını,Türkiye’nin ilk çamaşır makinesi üreticisi Tolon’lar ki-ben de araştırınca onlarla ilgili hakikatten çok ilginç bilgiler öğrendim-,sonra Kebapçı İskender,tarihi Dundee United zaferiyle Bursa Spor,Belediye Başkanı Reşat Oyal (meşhur Kültürpark ve teleferik projeleri ona aittir)Erkek Lisesi,Kız Lisesi,Işıklar Askeri Lisesi,Merinos,Heykel,Setbaşı,Çekirge,Mustafakemalpaşa ,Yeşil ve daha bir sürü yer,simge bu kısa hikayede adeta geçit töreni yapıyor.Son yıllarda artan  Ankara  romanlarından sonra bir Bursa hikayesi okumak çok keyifli oldu.
Kitap yarı otobiyografik.Hikayede geçen olayların bir kısmı gerçekten yazarın babasının başına gelmiş. Aslı Tohumcu'nun daha önceki kitaplarını henüz okumadım ama daha karanlık ve şiddete duyduğu tepkiyle yazdığını biliyordum.Burada da polis şiddetine,yozlaşmaya,talancı mimari anlayışa tepkisini altan alta vermiş.Bursa sürgünü sırasında Aziz Nesin’in nasıl Hafız Aziz’e dönüştüğüne mi gülersiniz;yoksa Reşat’ın Erdal Özyağcılar’ı, nasılsa bu ülkede tiyatrocu olup Allahından bulacak diye rahat bırakmasına mı  Daha da neler var,okuyun derim.4 yorum: