16 Kasım 2016 Çarşamba

PERİ GAZOZU - ERCAN KESAL

Geçtiğimiz ay Kitap Ağacı-İstanbul  Ercan Kesal’i ağırladı. Biz onu senaristlerinden biri olduğu Üç Maymun ve Bir Zamanlar Anadolu’da filmlerindeki oyunculuğuyla,Yozgat Blues gibi bir sinema klasiği ile tanısak da aslında bu toprakların derdini dert edinmiş, bunu da kalemine akıtmış bir adam Ercan Kesal.

Bu yüzden bu kadar gerçek, bu kadar duygusal ve bize de bu kadar dokunabiliyor. Doktorluğundan,yazarlığa ve oyunculuğa uzanan hikayesinin başına “bozkırda benim kurtuluşum da kitaplardı” diyerek edebiyatı koydu."Çehov okumayana ne öğretebilirsin her şey eksik kalır" dedi.

Peri Gazozu’nu babasının vefatından sonra yazmış. Benim babamla yasımı bitiren kitap oldu dedi. Zaten az biraz hassassanız vuruluyorsunuz cümlelerine.Babası Avanos’ta Peri Gazozlarını imal ederken kendisinin de kasaba sinemasında gazoz sattığı günlerden bahsetti. Ankara Siyasal’dan Ege Tıp’a uzanan hikayesi bir yandan Türkiye tarihiyle birleşirken taşrada doktorluk günlerinden kalma anıları da memleketin sosyolojik vakalarıyla şekillenmiş.

Anlatısı basit, ama bir o kadar etkileyici.Adeta gazetelerin üçüncü sayfalarında okuduklarımız gibi,önemsenmeyen memleket gerçekleri gelip vuruyor işte. Nesillerdir aktarıla gelmiş bilgeliği annesinde ve bahçeden bile hiç çıkmamış babaannesinde bulan bir adam.
Çok okunası , çok dinlenesi.... 

4 yorum:

 1. Peri Gazozu okumak istediğim kitaplardan biri uzun zamandır aklımda olmasına rağmen bir türlü fırsat bulamadım :) En kısa zaman da okumak istiyorum. Yazar hakkında ise hiç bir şey bilmiyordum. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.Cin Aynası'nı tavsiye ederim.Çok etkileyiciydi.

   Sil
 2. istedik gelmeyi ama olmadı :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım bir yerde karşılaşırsınız.Sohbeti çok keyifliydi.22 Ocak'ta Sezgin Kaymaz geliyor.Onu da dinlemeyi çok istiyordum ama fuarda olmak zorundayım.

   Sil