14 Kasım 2012 Çarşamba

Jeff Fisher


Louis Bernieres ile 2000 yılında Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini ile tanıştık. O dönem Yapı Kredi Yayınları kitabın ilk baskısını yaptığında kapak tasarımını da değiştirmişti.Doğrusu ben Jeff Fisher'in o buram buram Akdeniz kokan harflerin bile elle çizildiği orjinal tasarımı tercih ederdim kütüphanemde.


Melburn doğumlu illüstrasyon sanatçısıyla herhangi bir kitapçıya girdiğinizde karşılaşmamanız neredeyse imkansız. Kendisi Bloomsbury Klasiklerinden ,Jose Saramago'ya,Virginia Woolf'e yüzlerce kitaba kapak tasarlamış.Fisher Melburn'de Güzel sanatlar/Film ve Animasyon okuduktan sonra çalışmalarına Londra'da devam ediyor.The New Scientist ,The New Worker ,The New York Times ve England's Sunday Times için çalışmalar yapıyor.Liz Calder Soho Square için kapak tasarımcısına ihtiyaç duyduğunda Fisher'in çalışması için "kesinlikle benzersiz ve zamansız" tanımlamasını yapıyor. Böylece Fisher Bloomsbury yayıneviyle de çalışmaya başlıyor
İlk sergisini "Large Painting"ile London Pentagram Gallery 'de açıyor.

Aldığı sayısız ödülün yanında 1996'da AGI'nin (Alliance Graphique Internationale) dünya çapında dikkate değer 300 grafik sanatçısından biri oluyor.
Asıl çıkışını Corelli'nin Mandolini ile yapıyor.Bu kapak onu bir anda tüm dünyada tanınan bir sanatçı yapıyor. Bernières kitap Avrupa'da fenomen olduğunda kapak tasarımı için "kitabımın başarılı olmasında ve tanınmasında  Fisher'in kesinlikle çok etkisi oldu" diyor.
Bugün Fransa'da yaşayan Fisher 'in çalışmaları Singapur'dan, Hongkong'a ,Japonya'ya, Amerika'dan Avrupa'ya pek çok ülkede satılıyor.


Ağırlıklı olarak kitap kapağı ve tasarımlarıyla ilgilense de kendi kitap ve resimlerinden posta pullarına ve posterlere kadar pek çok çalışması var. Hatta Nicholas von der Borch ile sandalye çizip yapıyorlar ve bu çalışmaları da Londra ve Paris galerinde sergiliyorlar.

"Birds" Jeffrey Fisher'in resimlediği 46 kuş portresinden oluşan çalışması

Günümüzde görsellikle kitap satışlarının artırılmaya çalışıldığı bir gerçek. Bu da kocaman bir sektöre hizmet eden sanatçıların varlığını gerektiriyor. Jeffrey Fisher gibi çok tanınan illüstratörler bile zaman zaman bu duruma hizmet etmekten rahatsız. 
Bir röportajında "illüstrasyon şaçma sapan bir iş.Basitçe dev yayın evlerine hizmet ediyorsunuz.Kitabın yayınlamasında pek çok aşama var ve son basamakların birinde de biz varız.Oysa tepedekilere bakın hiç bir şey üretmiyorlar ama inanılmaz kazançlar onların." diyerek aslında pek çok yazarın da şikayet ettiği konuya değiniyor.


Jeffrey Fisher'in diğer çalışmalarını http://www.rileyillustration.com/artists?artist=jeffrey-fisher  ve http://www.centralillustration.com/artists/Jeff-Fisher/ adreslerinden görebilirsiniz.http://motspluriels.arts.uwa.edu.au/MP1299st.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder