30 Ekim 2012 Salı

QUENTIN BLAKE

Quentin Blake ismine Roald Dahl okuyucuları aşinadır. Dahl'ın kitaplarındaki o eğlenceli kapak tasarımları ve karakter illüstrasyonları genelde Quentin Blake'e aittir.
Bu yıl Big Friendly Giant'ın 30.yılının kutlanması sebebiyle Kraliyet Posta Pulları yazarın roman karakterlerine yer verdi. Böylece Dahl ve Blake'in ortak çalışmaları  Royal Mail ile bir kez daha geniş kitlelere ulaşmış oldu.
1932 Londra doğumlu sanatçı bugün 80 yaşında olmasına rağmen hala çok üretken.20.000 civarında çizimi 300'ün üzerinde kitap tasarımı olduğunu söylüyor.


İlk çizimi Punch'da yayınlandığında henüz 16 yaşında bir öğrenci. Yıllarca Punch , The Spectator ve farklı magazin dergilerinde çalışıyor.1960'da arkadaşı John Yeoman'ın kitabı  A Drink of Water ile çocuk kitapları dünyasına adım atıyor.Russell Hoban,Joan Aiken,Michael Rosen,John Yeoman ve elbette Roald Dahl (kendisiyle 1977'den Dahl ölene kadar çalışmıştır) ile yaptığı ortak çalışmalar sayesinde bilinirliği artıyor.


Quentin Blake sadece tanınan yazarların ve klasik kitaplarının illüstrasyonlarını yapmakla kalmıyor kendisi de Mister Magnolia ve Mrs.Armitage gibi çok sevilen karakterler yaratıyor.


Sanatçının Whitbread Award,Kate Greenaway Medal,The Emil/Kurt Maschler Award ,International Bologna Ragazzi Prize,Hans Cristian Andersan Awards for illustration gibi çok sayıda ödülü var.1990'da Observer Magazin tarafından Illustrator's Illustrator olarak adlandırılıyor. 2004'de Fransız Kültür Bakanlığı tarafından verilen Chevalier des Arts et des Lettres (Sanat ve Edebiyat Şövalyesi) ünvanını alıyor.Quentin Blake aynı zamanda ilk Children's Laureate.  Laureates Progress'i görev yaptığı 1999-2001 arasındaki çalışmalarının ve deneyimlerinin çizimli bir günlüğü olarak yayınlıyor.
Yaptığı çalışmalardan dolayı 1988 ve 1999'da Birleşik Krallık Nişanı , 2005'te Çocuk Edebiyatına katkılarından dolayı İngiliz Şövalyelik Nişanıyla ödüllendiriliyor.Son yıllarda İngiltere ve Fransa'da özellikle hastane , doğum evi, çocuk yurdu ,müze,galeri gibi halka açık alanlarda yaptığı büyük ölçekli çalışmalarla dikkat çekiyor.

 Zambiya'ya gönderilen gezici kütüphane otobüsünün üzerinde gene onun çalışmaları var.
Doğum Hastanesi ; Fransa

Cambridge'in 800.yıl kutlamaları 
Trosseau Hospital ; Londra

As Large as Life 2013'e kadar İngiltereyi dolaşacak 60'dan fazla çalışmanın olduğu Compton Varney ve House of Illustration tarafından organize edilmiş bir sergi. Hastaneler için yaptığı 4 seri geniş ölçekli çizimler hayatın genişliğine de vurgu yapıyor.
Sergi kataloğunun fiyatı £ 7,50. Online sipariş vermek isterseniz standart posta için  £2,00 ödüyorsunuz. http://www.comptonverneyshop.org.uk/fz9XuY55483/Books/As-Large-As-Life/p-69-229/  

http://www.quentinblake.com                                                                

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder