26 Haziran 2015 Cuma

GÖLGE ADAM - CODY MCFADYENGrubumuzda Cody McFadyen hayranı çok olunca 15'i okumalarında seçilen kitaplardan biri de Gölge Adam oldu.Mc Fadyen’in yarattığı kahraman Smoky Barrett adında bir FBI ajanı.Kocası ve kızı bir seri katil tarafından öldürülmüş,kendisi işkence görmüş ve yüzünden yaralanmış. Aynaya her baktığında bu yara izi yüzünden olanları tekrar tekrar yaşıyor.Biz Ajan Barrett ile işte bu psikolojik travmaları yaşarken tanışıyoruz. Sanki öncesinde bir kitap daha varmış gibi geçmişteki olayı kurguya bağlıyor.Şimdiki zamanda ise ortaya çıkan başka bir katil onu yeni bir oyunun içine sürüklüyor. 
Bazı arkadaşlar Barrett’in kendini tekrarlayan iç sesinin okuyucuya çok fazla verilmesini eleştirdi ama ben zaten yeniden ayağa kalkmak için uğraşan ,her an çizginin öbür tarafına geçebilecek birinin psikolojisini yansıtması açısından bu monologları sevdim. Hem de onu bu detaylarla daha iyi tanımış oldum.İntiharın eşiğindeki dedektifin inanılmaz macerasıyla kitap boyunca adeta koştum,sürüklendim.
Yazarının erkek,kahramanının kadın olduğu polisiye kurgular gerçekten az,olanlar da her zaman ana karakteri iyi yansıtamıyor.Cody McFadyen bana göre Smoky’i yaratırken o ve okuyucu arasındaki bağı kurmada çok başarılı olmuş. Tüm dünyada Barrett fanlarının bir araya gelip forumlar kurması yeni kitabın neden çıkmadığını soran mailler atmaları boşuna değil.
McFadyen’le ilgili araştırma yaparken hakkında yazılanların çoğunun Almanca olduğunu gördüm. Kendisi Amerikalı olmasına rağmen kitaplarının önce Almanca basılıp İngilizce’ye çok sonra çevrilmesi Amerika’daki hayranlarının ısrarıyla olmuş. Son yıllarda kendisinin ortalarda olmadığını,resmi web sitesini kapattığını yazmışlar. Dediğim gibi Gölge Adam yazarın ilk kitabı. Türkçe’ye sadece ilk iki kitabı çevrilmiş. Benim kapağından dolayı alıp okuyamadığım Ölümün Yüzü tam bir pazarlama faciası olmuş. Belki sonra kaplayıp okurum ;yayınevi etkileyici olacağım diye ancak bu kadar iten bir kapak yapabilirdi.Yabancı basımlar kitabı okutma konusunda daha davetkar.
Smoky Barrett serisi aslında 5 kitap ya da 4 demek lazım herhalde;
Shadow Man ( Gölge Adam)
The Face of Death (Ölümün Yüzü)
The Darker Side
Abandoned
The Stille vor dem Tod ( Silence of Death) – Bu kitap henüz basılamadı.Yayın tarihi sürekli ertelenince yayınevi, gelen maillere istinaden basımın McFadyen’in sağlık sorunları nedeniyle süresiz olarak ertelendiğini duyurmuş.

Lady Groesdonk,
due to illness from Cody Mcfadyen could not continue working on the manuscript of the new novel.There is currently not possible to predict when it may be resumed, the publisher has decided to take out the previously announced work "The silence of death" from the schedule. The title will not be released until further notice. We regret the long uncertainty that was associated with the planned publication of the book and thank numerous readers for their patience. The author and publisher had hoped that the implementation of the project within a reasonable timeframe would be possible.Unfortunately, this hope has not been fulfilled.
Regards 

Bastei Lübbe - Online PR2011’de basılmış son kitabı seri dışı ve Almanca.Orjinal adı “Der Menchmacher”. İngilizce’ye Innocent Bone diye çevrilmiş fakat kitap Amazon ve Barnes&Noble dahil hiçbir yerde bulunmuyor. Okuyamadıkları için yazarı mail yağmuruna tutan hayranlarına cevap bile vermemesi ise ona neler olduğu konusundaki merakları  güçlendiriyor. Belki ona dair bir bilgi bulurum diye yabancı kaynaklarda sayfalar dolusu forum okudum fakat çoğu spekülasyondu.Yayınevinin bu kadar sevilen bir yazarın meraklı okuyucularını tatmin edecek bir açıklamada bulunmaması ise ayrı bir hayal kırıklığı konusu. 

1 yorum:

  1. tamam , aldım notumu :D bu arada grubunuzu da acayip merak ettim:D

    YanıtlaSil